Asociácia slovenských kameramanov (ASK) usporiadala 27. 11. 2024 v bratislavskom Kine Lumière prvý ročník udalosti Veľký celok - spojenie Valného zhromaždenia ASK, projekcie filmu a neformálneho stretnutia ASK & Priatelia.
Tohtoročný Veľký celok začal Valným zhromaždením pre členstvo ASK, na ktorom Prezídium ASK zrekapitulovalo činnosť asociácie a predstavilo plán aktivít na rok 2025.
Prezentáciou sprevádzali Prezidentka Asociácie slovenských kameramanov Lucia Zavarčíková, ASK a členovia Prezídia Nick Kollár, ASK a Lukáš Teren, ASK. Prvým bodom bol odpočet aktuálneho počtu členov a členiek a predstavenie novej produkčnej posily - Simona Hrušovská & Monika Lošťáková (Superfilm) a Samuel Gabura (nezaradený).
Odpočet aktivít
Najvýznamnejšou udalosťou minulého roku bolo odovzdávanie cien KAMERA 2023, ktorého ďalší ročník sa uskutoční už koncom roka 2025. Do povedomia verejnosti sa však asociácia dostáva aj vďaka svojej vzdelávaco-propagačnej činnosť cez ASK Masterclassy a Workshopy (Michal Babinec, ASK / Radka Šisuláková, ASK / Denisa Buranová, ASK + Marek Jasaň, Jan Dráždil, Jan Sion / Martin Žiaran, ASK + Tibor Meliš). Zdôraznená bola aj dôležitosť neformálnych stretnutí na podporu kameramanskej a filmárskej komunity s názvom ASK & Priatelia, ktoré ASK pravidelne organizuje.
V oblasti medzinárodnej spolupráce sa Prezídium hrdo hlási k spoločným aktivitám s českou AČK (Asociace českých kameramanů). Zástupcovia našej asociácie sa zúčastnili Konferencie o duševnom zdraví (Nick Kollár, ASK) aj festivalu Ostrava Kamera Oko (Lukáš Teren, ASK, Radka Šišuláková, ASK). Dozvedeli sme sa tiež viac o dianí na tohtoročnom festivale Camerimage v Poľsku, ktorého sa v mene ASK zúčastnili Lukáš Kačerjak, ASK a Krisztián Ollári, ASK.
Právny aspekt
Samostatnou kapitolou bola kolektívna správa autorských práv, pri ktorej ASK spolupracuje s českou OOA-S (Ochranná organizace autorská). Aktuálne OOA-S zastupuje cca. 40 kameramanov zo Slovenska. Zúčastnených bližšie informoval aj Ján Ďuriš, ASK, ktorý predstavil detaily o komunikácii s OOAS, aj o konaní na Ministerstve kultúry SR súvisiacim so ZAFA. Tvorcovia (nielen členovia ASK) sa môžu prihlásiť cez oficiálnu stránku www.slovakcine.com/autorske-pravo.
Ďalšou témou bola užšia spolupráca s právničkou JUDr. Janou Mikušovou, ktorá pre ASK začala chystať vzorovú autorskú zmluvu pre kameramanky a kameramanov a bola vyjadrená ochota zorganizovať workshopy s cieľom zvýšiť právne povedomie členstva ASK.
Aktuálny stav financií použitých na jednotlivé aktivity ASK odprezentovala Monika Lošťáková, ktorá priblížila, aké sú náklady a z akých zdrojov pochádzajú (AVF, Litfond, súkromní partneri, členské poplatky, a pod.). Nasledovala diskusia aj o dôležitosti navýšenia členského poplatku, aby bola zaistená väčšia nezávislosť pri financovaní aktivít asociácie.
Plány ASK na rok 2025
Prezídium ASK v roku 2025 plánuje pokračovať v snahách zlepšovať chod a udržateľné fungovanie asociácie cez jasnejšie a transparentnejšie podmienky prijímania nových členov a zvýšenie ročného členského poplatku.
Rovnako chce naďalej prehlbovať spoluprácu s ďalšími asociáciami a aktérmi doma aj v zahraničí s cieľom zlepšovania podmienok pri práci v kultúrno-kreatívnom priestore a otvárať témy pracovného času, zmlúv, licencií či nového autorského zákona.
Profesionalizácií asociácie chystá prispieť aj plánovanou publikáciou o kameramanských profesiách a je v pláne zvýšiť povedomie o našej činnosti aj pomocou novej vizuálnej identity ASK, ktorá by mohla byť predstavená už na súťaži KAMERA 2025, ktorej prípravy sa momentálne začínajú.
Nový člen Prezídia ASK
Posledným bodom Valného zhromaždenia bola voľba nového člena Prezídia Asociácie slovenských kameramanov. Po odstupení Maxima Kľujeva, ASK sa novým členom stal Lukáš Kačerjak, ASK. Za zvolenie hlasovala väčšina prítomných.
Lukáš Kačerjak, ASK Pochádza z Bratislavy, kde v roku 2021 ukončil štúdium na Filmovej a Televíznej Fakulte VŠMU v ateliéri Kameramanskej tvorby pod vedením prof. Hardoša. Medzi jeho projekty patria: krátky film PARADOXY ZVEROKRUHU (r. Ižďo Iždinský; nominácia - ASK KAMERA 2019), dokumentárny film PLANÉTA GELNICA (r. Paula Reiselová; Minsk IFF Listapad 2019 - Best Film Award in FS comp.), krátky film BLÍZKO (r. Gregor Valentovič, 2022). Má za sebou mnoho domácich, ale aj zahraničných filmových projektov, na ktorých spolupracoval ako operátor. Spolu s režisérom Gregorom Valentovičom sa aktuálne venuje príprave ich spoločného celovečerného hraného debutu Dvadsaťsedem (2025). Ako aktívny člen je v asociácii už 1,5 roka a ASK reprezentoval aj ako porotca na festivale Áčko.
Šílení
Druhou (už verejnou) časťou Veľkého celku bolo premietanie filmu Šílení. Po filme nasledovala diskusia s kameramanom Jurajom Galvánkom, ASK, ktorý získal Cenu za celoživotné dielo na Kamere 2023. Moderátorom bol Lukáš Teren, ASK. Diváci sa dozvedeli zaujímavé detaily o natáčaní filmu, či o spolupráci s režisérom Janom Švankmajerom.
Záverom Veľkého celku bolo neformálne posedenie ASK & Priatelia, kde sa stretli viaceré generácie našich kolegov a kolegýň. Sme radi, že sme sa opäť mohli porozprávať a zdieľať zážitky z natáčania i mimo neho.
Prezídium Asociácie slovenských kameramanov
Commenti